Dlaczego warto wybrać kocioł na ekogroszek 5 klasy?

W tym artykule dowiesz się, jak działają kotły na ekogroszek 5 klasy, czym się charakteryzują, oraz jakie korzyści będziesz miał, wybierając właśnie je.

Piece 5 klasy to przede wszystkim ekologiczne piece na węgiel kamienny, pellet czy ekogroszek, posiadające zautomatyzowany system podawania paliwa. Piece piątej generacji zapewniają bardzo efektywne spalanie, w zależności od materiału dochodzi ono nawet do 85%.

Jak działa kocioł na ekogroszek 5 klasy?

Dzięki zastosowanej zautomatyzowanej technologii kotły na ekogroszek stały się dzisiaj wyrazem praktyczności i wygody, a tym samym popularnym źródłem ogrzewania w wielu domach.

Kotły na ekogroszek poprzez swoją konstrukcję i rodzaj spalanego paliwa spełniają najnowsze normy emisji. Obecnie produkowane kotły spełniają wymagania zgodne z normą PN-EN 303-5:2012.

Zastosowana konstrukcja sprawia, że tego rodzaju piec centralnego ogrzewania potrafi osiągnąć wysoką wydajność oraz ograniczyć emisję szkodliwych zanieczyszczeń.

Aby kocioł mógł spełniać wspomniane wyżej parametry i kryteria, powinien odznaczać się odpowiednią konstrukcją. Zatem urządzenie powinno być solidne i trwałe, o wysokiej odporności zarówno mechanicznej, jak i chemicznej.

Jak wygląda obsługa kotła w praktyce?

Obsługa kotła jest naprawdę prosta i wymaga od nas załadowania do zasobnika odpowiedniej ilości ekogroszku, zaprogramowania cyklu pracy pieca oraz ręcznego rozpalenia paliwa. 

Przy pomocy pracy sterowników kocioł samodzielnie pobiera odpowiednią ilość opału i przeprowadza proces spalania do chwili, aż woda w kotle osiągnie określoną temperaturę. 

Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury piec przechodzi w cykl podtrzymujący spalanie- pobierając niewielkie ilości ekogroszku.

Kiedy temperatura wody się obniży, kocioł wdrąża etap intensywnego spalania. Cały proces spalania nadzorują sterowniki. A pozostałości po spaleniu trafiają do popielnika.

Czym się charakteryzują piece 5 klasy?

Kocioł 5 klasy jest najmniej szkodliwym dla środowiska urządzeniem grzewczym, z uwagi na najbardziej rygorystyczne parametry.

Już sam ten fakt, stanowi o tym, że w znaczący sposób różni się on od swoich poprzedników (nie tylko pod względami technicznymi, ale i również ze względu na stosowane środki paliw).

Po 1 stycznia 2020 roku wszystkie kotły na ekogroszek 5 klasy muszą odpowiadać europejskiej dyrektywie Ecodesignu.

Według obowiązujących norm klasa 5 to urządzenia najwyższej jakości.

Co wyróżnia kotły piątej klasy?

Przede wszystkim fakt, że emitują one aż trzykrotnie mniej szkodliwych zanieczyszczeń, niż kotły słabszej klasy.

Piece c.o. na ekogroszek 5 klasy, oprócz tego, że charakteryzują się bardzo niską emisją zanieczyszczeń, to także wysoką sprawnością. Mając na uwadze wymagania jakościowe, kotły te nie posiadają rusztu awaryjnego.

Kotły na ekogroszek 5 klasy wyróżnia przede wszystkim wygoda. Nasz kocioł odwiedzamy zwykle raz na kilka dni (to zależy od rozmiaru naszego zasobnika).

A co istotne, prawidłowo dobrany kocioł na ekogroszek rozpalamy na początku sezonu, a wygaszamy na wiosnę.

Kocioł na pellet natomiast w razie potrzeby bardzo często potrafi rozpalić się i wygasić samoczynnie.

Jakie korzyści będziesz miał, zakupując kocioł na ekogroszek 5 klasy?

Kotły 5 klasy wyróżnia fakt, że łączą one ze sobą ekologię i wysoką sprawność urządzeń grzewczych.

Zakup pieca 5 klasy na ekogroszek jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które decydują się na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań dla swojego domu, ale jednocześnie myślą o długofalowych oszczędnościach.

Piece 5 generacji wyróżnia przede wszystkim bezpieczeństwo.

Piece 5 klasy na ekogroszek są wyposażone w systemy zapobiegania cofaniu się płomieni do komory z paliwem oraz systemy samoczynnego gaszenia płomieni, eliminując tym samym ryzyko przegrzania kotła.

Z uwagi na rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz cenę, kotły te należą do najbardziej ekonomicznych.

Kolejną zaletą jest również sama powszechna dostępność ekogroszku, można go zakupić praktycznie w każdym sklepie, a do tego jest stosunkowo tani.

Niesamowicie istotnym faktem jest to, że zastosowanie kotła z certyfikatem Ecodesign pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 25% energii.

Dyrektywa Eco design weszła w życie w 2020 r. i w praktyce oznacza ona, że od tego czasu na rynku dostępne będą tylko piece 5 generacji.

Rozporządzenie przewiduje także przymusową wymianę starych pieców na kotły 5 klasy w przeciągu 5-10 lat. Dyrektywa określa również próg emisji tlenków azotu, etykiety energetyczne dla pieców, a także obowiązek informowania przez producentów o przeciętnej sprawności kotła.

Tomiterm

Koszyk

Close
Viewed

Ostatnio oglądane

Close

Quickview

Close

Categories